זכויות קנייניות על מקרקעין בחיפה: פרצלציה, רישום טאבו ומושע

במדינת ישראל, זכויות קנייניות על מקרקעין רשומות בפנקס הבתים המשותפים בטאבו. המצב הרישומי האידאלי הוא רישום סופי ומוחלט של הזכויות הקנייניות, הכולל את מאפייני הזכות (לרוב בעלות או חכירה) ואת גבולותיה הקנייניות.
יחד עם זאת, בעיר חיפה ישנן עדיין שכונות וגושים רבים שטרם עברו תהליכי הסדר מקרקעין, וזאת עוד לפני שמגיעים לרישום פרצלציה ולרישום בטאבו.

מהי פרצלציה?
פרצלציה היא חלוקה של מגרש תב”עי לחלקות המיועדות לרישום. מטרת הפרצלציה היא לתרגם את החלוקה המופיעה בתוכנית בניין עיר (תב”ע) לחלקות הניתנות לרישום בטאבו.
על מנת שמגרש שהוא תוצר תכנוני יהפוך לחלקה שהיא תוצר קנייני, נדרש לבצע הליך של רישום פרצלציה.

מהו רישום בטאבו?
רישום בטאבו הוא הליך משפטי המבטא את הבעלות על מקרקעין. הרישום נעשה בפנקס הבתים המשותפים בטאבו, המנוהל על ידי רשות רישום והסדר זכויות במקרקעין.
הרישום בטאבו כולל את פרטי הבעלים, את שטח הנכס ואת גבולותיו.

מהו מושע?
מושע הוא מצב שבו הבעלות על מקרקעין אינה ברורה. מצב זה יכול להיווצר במקרים שבהם אין תעודת בעלות על הנכס, או במקרים שבהם הבעלות על הנכס מוטלת בספק.
במקרים של מושע, הבעלים של הנכס לא יכולים לבצע פעולות משפטיות עם הנכס, כגון מכירתו או משכון שלו.

בעיר חיפה ישנן שכונות רבות שטרם עברו תהליכי הסדר מקרקעין. לדוגמה, בשכונת הדר, רוב הקרקעות אינן מוסדרות. המשמעות היא שבעלי הדירות בשכונה אינם יכולים לראות בבעלות שלהם כבעלות סופית וחלוטה.
בנוסף, ישנן שכונות בחיפה שבהן הדיירים ממתינים שנים ארוכות לסיום הליכי הפרצלציה. לדוגמה, בשכונת כרמל צרפתי, הדיירים ממתינים כבר כ-15 שנה לסיום הליך הפרצלציה.

מצב של מקרקעין לא מוסדר יכול להוביל למספר בעיות, כגון:

  • קשיים בקבלת משכנתא
  • בעיות במכירת הנכס
  • קשיים בייצוג הנכס במשפט

מה ניתן לעשות?

אם אתם מחזיקים בנכס שאינו מוסדר, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום רישום והסדר מקרקעין. עורך הדין יוכל לסייע לכם להבין את המצב המשפטי של הנכס ולקבל החלטות מושכלות לגבי עתידו.

חדשות חיפה

יש לך ידיעה חמה עבורנו ? סקופ מרענן ? אנו ממש מודים לך כי כך נשמור על האתר שלנו מעודכן עבורכם.