לאחר 9 שנים: נגזר דינו של תושב חיפה ל37 שנות מאסר

היום בבוקר יום שלישי (20.6) בית המשפט המחוזי חיפה גזר 37 שנות מאסר על תושב העיר רפעת עודה בן ה-66, שרצח את חליל מחרום לפני 9 שנים בשנת 2014, הוא ירה בראשו מטווח אפס. רקע הרצח הזה מגיע על סכסוך של נכדו של עודה לבנו של מחרום, ראזי.  לאחר מכן רדף אחרי הבן, כשהאקדח שלוף ובידו, מתוך כוונה לרצוח גם אותו.

העימות בין מחרום (היה מורה לחינוך גופני) לבין עודה בן ה66 התחיל בפתח החנות “דראגסטור” שבו עבד ראזי בנו של מחרום, בפינת שדרות המגינים ורחוב שיבת ציון עיר תחתית חיפה.

מיד לאחר שעודה רצח את האבא מחרום, הוא ישר נמלט לשטחי הרשות הפלסטינית, שיטח שהוא מכיר היטב בגלל שירותו בעבר בשב”כ. ולאחר חמישה ימים בלבד אחיו סלמאן הסגיר אותו לתחנת השוטרים בקדומים.

לפני ארבע שנים הרכב נשיא בית המשפט המחוזי חיפה השופט ד”ר רון שפירא, סגן הנשיא השופט אברהם אליקים והשופטת תמר נאות פרי גזר על רפעת עודה מאסר עולם ועוד שבע שנים. עוד קבעו השופטים כי הוא גם ישלם את הפיצוי המקסימלי הקבוע בחוק בשיעור של 258,000 שקלים לאלמנת המנוח וארבעת ילדיהם, וכן פיצוי של 14,000 שקלים לבן שאותו ניסה לרצוח.

הוא ערער לבית המשפט העליון שקבע כי “מאחר שלא התקיימה כל נסיבה מחמירה ברצח המנוח, אזי הרפורמה בעבירות ההמתה מהווה דין מקל עמו ויש ליישמה”. העליון קבע כי יש להרשיעו בעבירת הרצח “הבסיסית”, במקום בעבירת הרצח בכוונה תחילה בחוק, בנוסחו הקודם. התיק חזר לבית המשפט המחוזי שגזר היום כאמור תוך שהוסיף כי הפיצויים שקבע בעבר יוותרו בעינם.

רפעת עודה, הוא בעצם יליד הכפר תלת שבאזור קלקיליה שם הוא גדל עם משפחה מוסלמית מסורתית, ומהכפר הזה הוא הגיע השלישית בגדולה בארץ, חיפה. אביו של רפעת היה איש חשוב ושימש כמוכתר הכפר, אבל נרצח בשנת 1989 על רקע חשדות לשיתוף פעולה עם מדינת/ממשלת ישראל.

רפעת עודה הלך בדרכו, הוא התגייס למשטרה, בתחילה באזור יהודה ושומרון ולאחר קבלת אזרחות ישראלית שירת במשטרת ישראל ובשב”כ, גם שניים מאחיו פעלו במסגרת השב”כ.

 

חדשות חיפה

יש לך ידיעה חמה עבורנו ? סקופ מרענן ? אנו ממש מודים לך כי כך נשמור על האתר שלנו מעודכן עבורכם.